hipoterapia

Hipoterapia u nás

Občianske združenie SIBERTY, centrum pre hipoterapiu (nájdete nás aj pod názvom MILLAS, centrum pre hipoterapiu či Stajňa MUSTAQQIL) sa špecializuje na všetky 3 zložky hipoterapie, a to:

01.
Pedagogicko-psychologické jazdenie

… využíva prvky voltížneho jazdenia (gymnastiku na koni) v kombinácii s hravým prístupom v závislosti od veku dieťaťa a typu jeho postihnutia. Cieľovou skupinou sú deti  s mentálnym či sociálnym postihnutím, deti s ADHD alebo autizmom. Špeciálnym prístupom s prihliadnutím na individualitu každého dieťaťa sa snažíme o vybudovanie dôvery ku koňovi i hipoterapeutovi a motivovať dieťa k jazdeniu. Vzťah dieťaťa ku koňovi sa v terapiách stáva kľúčovým – kôň je novým kamarátom a partnerom pri plnení rôznych úloh.

Naším cieľom nie je len naučiť dieťa jazdiť, ale aj rozvíjať jeho osobnosť, nenásilným spôsobom podporiť zdravý životný štýl a aktívny spôsob trávenia voľného času. Terapie často spestruje spev, recitovanie básničiek, kreslenie napr. na zadok koňa, hry s loptou, bičíkom, zapletanie konského chvosta, hrivy a pod. V pozadí však stojí skutočná a cielená terapeutická práca prispôsobená osobnosti dieťaťa na mieru. S dieťaťom sa pracuje individuálne podľa jeho schopností a potrieb, a celá terapeutická jednotka je smerovaná a vedená na základe vytýčenej problémovej oblasti.

02.
Hiporehabilitácia

… jej hlavným cieľom je ovplyvnenie pohybového aparátu. Cieľovú skupinu tvoria deti s neurologickými, ortopedickými a pohybovými poruchami. Dieťa je počas kroku koňa v rôznych polohách a sede, pričom kľúčovú úlohu zohráva práve pohyb koňa a jeho teplota. Jazda na koni stimuluje svalstvo, zlepšuje držanie tela a pomáha pri rozvoji motorických funkcií.

03.
Športové jazdenie pre handicapovaných

… je určené klientom, ktorí absolvovali hiporehabilitáciu alebo pedagogicko-psychologické jazdenie na koni a majú dostatok skúseností a potrebnú rovnováhu na koni, a majú záujem o jazdecký šport.

Ľudia so zdravotný postihnutím môžu byť touto formou zapojení do sveta športu. Paraolympiády sú určené pre ľudí s telesným postihnutím, špeciálne olympiády zase pre ľudí s mentálnym a kombinovaným handicapom.

V rámci nášho centra usporadúvame každoročne závody na hobby úrovni, kde naši zverenci majú možnosť vyskúšať si atmosféru závodov v domácom prostredí, a bez prehnanej orientácie na výkon. Týmto spôsobom sa snažíme povzbudzovať jazdcov k zlepšeniu a práci na sebe. Počas závodov sa vyžaduje spolupráca medzi koňom a jazdcom, a tak prehlbujeme ich vzájomnú dôveru a tímovú spoluprácu. Parazávody sú aj skvelou príležitosťou pre jazdcov, aby si vyskúšali svoje schopnosti v náročných situáciách a týmto spôsobom podporujme aj ich sebavedomie.

Jednotlivé zložky hipoterapie kombinujeme a prepájame. Veľa našich klientova má kombinované postihnutie, a tak s nimi pracujeme na rôznych úrovniach. Sme tím odborníkom, a navzájom konzultujeme poznatky zo psychológie a fyzioterapie a snažíme sa vytvoriť klientovi ideálnu štruktúru terapie.

Prostredníctvom hipoterapie podporujeme u klientov zdravé sebavedomie a sebahodnotenie, rozvíjame ich jemnú aj hrubú motoriku, koordináciu aj kondíciu, kreativitu, zlepšujeme dýchanie, rozvíjame pocit samostatnosti a kolektívnosti, odbúravame nedôveru, úzkosť, strach, agresivitu, zlepšujeme ich držanie tela a celkovo pohybový aparát.

V hiporehabilitácii pracujeme s deťmi od 8. mesiaca na odporučenie lekára, v prípade pedagogicko-psychologického jazdenia od 2 rokov na odporučenie psychológa alebo lekára.

Terapie prebiehajú celoročne na vonkajšej jazdiarni. Dĺžka trvania je 20 – 30 minút a je vhodné ich opakovať 2 krát do týždňa.

Po skončení hipoterapeutickej jednotky je deťom umožnené koňa odmeniť jabĺčkom alebo inou maškrtou.

Súčasťou hipoterapie môže byť ergoterapia, ktorej cieľom je deti učiť starostlivosti o koňa (ak to stav klienta dovoľuje z bezpečnostného hľadiska).