Každé ročné obdobie prináša so sebou isté nástrahy, s ktorými sa musia kone vysporiadať a majitelia si lámu hlavu, ako svojím koňom i sebe život čo najviac uľahčiť. Ani v zime tomu nie je inak.

Zdravé kopytá sú nevyhnutný predpokladom pre plnohodnotný život zvieraťa. Čomu by mal majiteľ v zime venovať zvýšenú pozornosť v prípade ošetrovania kopýt a starostlivosti o ne, sa dozviete v nasledujúcom blogu. 

Na naše otázky nám odpovedal skúsený kováč Sergey Petrunenko, ktorý sa venuje okrem klasického kutia a úpravy bosých kopýt, aj ortopedickému kutiu problémových a športových koní vyše 15 rokov.

Rastú kopytá v zime skutočne pomalšie?

Kopytá rastú v zime pomalšie o 15 -30%. Je to v dôsledku chladného počasia, a najmä preto, že kone spotrebujú viac energie na to, aby sa zohriali a na rast hrubej srsti. Rast tvrdých častí končatín, teda kopýt, sa tým pádom spomaľuje. Väčšina majiteľov koní v zime predlžuje intervaly medzi kutím alebo korektúrou bosých kopýt, z ideálnych 6-8 týždňov na 8-10. Istý pozitívny vplyv na rast kopýt môže mať aj pastva, a teda výživná tráva.

Ako si poradiť so snehovými nášľapkami?

Snehové podložky sa u nás na Slovensku používajú zhruba 10 rokov. Najčastejšie sa používajú silikónové podložky, ktoré sa vkladajú medzi kopyto a podkovu, a ich úlohou je zabrániť prilepeniu snehu na podkovu. Tieto podložky sú veľmi pohodlné a u majiteľov koní veľmi žiadané. Nežiaduca je však kombinácia podložiek a blata, ktoré často očakávaný sneh vystrieda.

Tu zrejme mnoho kováčov čelí nátlaku. Silikónové podložky nie sú vhodné pre každého koňa, napríklad:

U koní s hnilobou kopytnej strelky majú často za následok zhoršenie, pretože podložky zabraňujú riadnemu čisteniu a ošetrovaniu, a výborne sa pod nimi drží blato, ktoré je živnou pôdou pre bujnenie tohto ochorenia. Podobne u koní s nekvalitnou rohovinou môžu spôsobiť problémy, ako častú stratu podkov a poškodenie rohoviny klincami, ktoré držia podkovu.

Na Slovensku sa posledné roky strieda sneh s blatom, a o dlhodobo zasneženej zimnej krajinke už pomaly môžeme iba snívať (s výnimkou niektorých oblastí). Túto skutočnosť by mal zvážiť aj dobrý kováč, pri rozhodovaní sa o použití podložiek u problémových koní. Samozrejme veľký vplyv má aj pracovné nasadenie koňa a terén, v ktorom sa pohybuje.

V prípade rekreačných koní s hnilobami a nekvalitnou rohovinou odporúčam oželieť pád dní jazdenia v snehu. Je malá pravdepodobnosť, že vo výbehu si okutý kôň s nášľapkami ublíži.

Nášľapky sú pre kone veľmi nepríjemný stav, kedy sa do kopyta napchatá sneh a nabaľuje sa, až z neho vzniká akoby opätok. U bosých koní ľahko vypadne, ale v prípade okutých koní sa v kopyte môže držať až niekoľko hodín. Nášľapky u okutých koní môžu spôsobiť vážny úraz, najmä v prípade núteného pohybu.

Starostlivosť o kopytá v zime

Zvýšenú pozornosť by sme mali ošetrovaniu kopýt venovať najmä počas blatových mesiacov. Blato je živnou pôdou pre hnilobu kopytnej strelky. Kone s tesnými kopytami, úzkymi pätkami a nekvalitnou rohovinou sú náchylnejší na prepuknutie niektorých ochorení.

Ako rozpoznám, že kôň má hnilobu?

Triky na efektívne ošetrovanie hniloby kopytnej strelky

Mazanie kopýt v zime

Existuje veľa názorov na mazanie kopýt, pričom každý protipól má svoje logické vysvetlenie. V prípade, že sa rozhodnete kopytá svojho koňa mazať, určite tak urobte keď sú kopytá mokré a nasiaknuté vodou. Olej alebo iný špeciálny prípravok na mazanie v kopyte vodu „zavrie“ a miesto vysušenia kopyta dosiahnete čo najžiadanejší výsledok.

Vyzuť koňa na zimu z podkov?

Posledná téma, ktorej sa v rámci nášho blogu budeme venovať, je opodstatnenosť vyzúvania koní z podkov na zimu. Odpoveď ale nebude jednoznačná, pretože opäť platí pravidlo „sto ľudí – sto chudí“, alebo lepšie povedané „100 koní – sto chutí“. Pre zdravého koňa, so zdravými kopytami s primeraným pracovným zaťažením je opodstatnené vyzuť. Kopyto si počas zimných mesiacov môže od podkovy odpočinúť. Netreba zabudnúť ešte na terén, v ktorom sa bude kôň pohybovať. Určite sa neodporúča vyzúvanie citlivých koní, či kone s nekvalitnou rohovinou. Tie by takýto zásah mohli znášať veľmi zle, a celkový cieľ uľaviť by sa mohol uberať nesprávnym smerom. Vždy je vhodné sa poradiť so skúseným kováčom, ktorý koňa pozná a zhodnotí faktory ako:

Treba poznamenať, že kone sa z podkov vyzúvajú postupne a nie naraz. Teda u koní kutých na 4 nohy sa vyzúvajú najprv zadné podkovy, a s ďalšou úpravou až predné. Veríme, že vám blog priniesol nové a cenné informácie. Prajeme vám veľa šťastných zimných kilometrov na zdravých kopytách vašich koní. A na záver ešte spomeniem jedno milé príslovie:

Kôň dobýva slávu kopytami, človek jazykom..“